Co to jest BIK?

Co to jest BIK?

bik

Chętnie odpowiemy na dodatkowe pytania i zapraszamy do kontaktu:
CHROBRY Centrum KREDYTOWE
Nowy Sącz ul. Lwowska 74a
kom. 664 421 719 tel. 18 441 33 05

Co to jest BIK? – Biuro Informacji Kredytowej.

Tłumacząc to prostym językiem, jest to instytucja, która w swojej bazie gromadzi dane na temat kredytobiorców, a następnie udziela takim instytucjom jak Banki, SKOK-i, firmy pożyczkowe, a także samym klientom.

Trafiają tutaj wszystkie informacje z banków, te pozytywne jak i negatywne. Banki także mogą przesyłać informacje o nas również do biur gospodarczych m.in. KRD, BIG infomonitor, ERIF, ale tutaj trafiają tylko negatywne dane.

Żeby trafić do BIK nie trzeba mieć zadłużenia, wystarczy zapytać w banku o kredyt, a zapytanie kredytowe będzie widoczne na naszym koncie.

 

Jak długo informacje o nas są widoczne w BIK

 

Nawet po spłaceniu kredytu, informacja o nim będzie widoczna w bazie przez 5 lat. Oczywiście możemy tą informację usunąć, lecz nie warto tego robić, jeżeli zadłużenie było regularnie spłacane, ponieważ buduje nam to pozytywną historię kredytową, co w przyszłości pomoże nam, w uzyskaniu lepszych warunków kredytu.

Jeżeli jednak raty kredytowe były płacone nieregularnie, lub zdarzały się opóźnienia na kartach kredytowych, to po ich zamknięciu możemy cofnąć zgodę na przetwarzanie danych osobowych i zostaną one przeniesione do części statystycznej (nie będą brane pod uwagę przy wyliczaniu scoringu), przez co nie będą widziane przez banki. Trzeba jednak mieć na uwadze że opóźnienia pow. 60 dni nie tak łatwo usunąć.

 

Punktacja BIK (scoring)

 

Scoring jest to ocena wiarygodności klienta. Gdy staramy się o kredyt, banki oraz inne instytucje finansowe sprawdzają naszą wiarygodność, bardzo pomocna jest w tym właśnie ocena punktowa. Do wyliczenia punktacji stosowany jest algorytm, który porównuje nasz profil z osobami które otrzymały już kredyt. Im bardzie nasz profil jest podobny do ich profilu tym większe szanse na kredyt.’

Im wyższy scoring tym lepsza punktacja. Obecnie zakres punktacji wynosi od 192 do 631 punktów. Najwyższą punktacją z jaką się spotkałem osobiście to 590 pkt. Z tego co zaobserwowałem to średnia punktacja u osoby która posiada bardzo dobrą historię kredytową, posiada kilka produktów bankowych, regulowanych bez opóźnień wynosi ok. 500 – 540 pkt. Oznacza to że kredytobiorca jest solidny i będzie dobrze postrzegany przez banki.

Jeżeli mamy problemy z regulowaniem swoich zobowiązań i punktacja spadnie poniżej 400 pkt., to w większości banków nie uzyskamy już finansowania.

Jeżeli nigdy nie mieliśmy żadnego kredytu, karty ani limitu w koncie, nie będziemy mieć naliczonej punktacji.

 

Jakie informacje na Twój temat zawiera raport BIK

 

Są tutaj zawarte wszystkie Twoje zobowiązania kredytowe które zostały już spłacone, obecnie spłacane, poręczane, a także te w których jesteś współkredytobiorcą.

Sprawdzimy tutaj także swoją punktację, dzięki której będziemy wiedzieć jak postrzegają nas banki, oraz sprawdzimy jakie instytucje finansowe o nas pytały, tzw. zapytania kredytowe.

Znajdziemy tutaj szczegóły naszego zadłużenia:

 

 • datę udzielania zobowiązania
 • kwotę udzielonego kredytu
 • kwotę do spłaty na dzień dzisiejszy
 • wysokość raty
 • nazwę instytucji
 • informację o opóźnieniach, jeżeli takie były
 • okres na jaki została zawarta umowa

 

W jaki sposób pobrać raport

 

Jest kilka sposobów na pobranie raportu BIK. Najprościej jednak wejść na stronę www.bik.pl, i stąd go pobrać w formie elektronicznej.

Raz na pół roku należy nam się darmowy raport zwany „informacją ustawową” jednak w tej wersji jest on trochę okrojony. Możemy również pobrać rozbudowaną wersję Raport plus z informacją o ocenie punktowej, jego koszt to 36 zł. Ja jednak polecałbym zainwestować i pobrać rozszerzoną wersję.

Dodatkowo możemy:

 • osobiście udać się do siedziby BIK na ul. Postępu 17A w Warszawie, pobrać raport od ręki.
 • przez system bankowości online, dla klientów Inteligo, PKO BP

 

W jakich sytuacjach warto pobrać raport BIK:

 

 • starasz się o kredyt
 • dostałeś odmowę
 • podejrzewasz wyłudzenie
 • chcesz wiedzieć jak jesteś postrzegany przez banki

Chętnie odpowiemy na dodatkowe pytania i zapraszamy do kontaktu:
CHROBRY Centrum KREDYTOWE
Nowy Sącz ul. Lwowska 74a
kom. 664 421 719 tel. 18 441 33 05

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zadzwoń